Kasım 24, 2020

Sosyal Mühendislik Nedir?

Sosyal Mühendislik Nedir

Sosyal mühendislik bir insan kandırma sanatıdır. Günlük yaşantımızda, sosyal ağlarda farkında olmasak bile her insanın kullandığı bir mühendisliktir.

SM(Sosyal Mühendislik) Bir insan kandırma sanatıdır. Genellikle Hackerlar’ın kullandığı kullanması bilindiği halde çok etkili bir silaha dönen bir mühendislik saldırısıdır.

Bu mühendislik ne için kullanılır? neden kullanılır. Hedef haline gelen bir kişinin hakkında bilgi toplama, banka hesabına, veya sosyal ağlarına sızmak için hedef aldığı kişinin hakkında bilgi toplaması gerekir.

Saldırısını başarılı sonuçlandırmak ve istediğini elde almak için sosyal mühendislik işini çok iyi ve titiz yapması gerekir.

Nedeni ise sosyal mühendislik hedef alınan kişiyle bire bire irtibat halinde olunduğu için önce ona güven sağlamalıdır. Aksi taktirde güven sağlayamazsa yapmak istediği saldırı başarısız olacaktır.

Daha detaylı ve kapsamlı öğrenmek için Wikipedia’dan okuyunuz TIKLA

Sosyal Mühendislik Güven!

SM uygulamanın ve etkili olabilmesi için en etken kısım. Güven dir bire bir irtibat kurduğu kişiyle içten ve samimi olması gerekiyor ki, yapmak istediği saldırıyı çok fazla uğraşmadan bitirebilsin. Şöyle düşünün tanımadığınız biri gelip site bir web sitesi linki atıyor ve sizden bu linke girmenizi istiyor bu linkte sizi bir banka sitesi , isntagram , twitter , gibi sitelere yönlendiriyor. O’ halde tanımadığınız birinden böyle bir linke girme talebi geldiği için muhakkak red edeceksiniz ve girmeyeceksiniz.

Ama bu sosyal mühendisliğin tanıdığınız ve sizin güveninizi sağlamış olan birinden geldiğini düşünün. Güveniniz tam olduğu için belkide tereddüt etmeden istediği siteye giriş yapacaksınız. Girişi sağladınız karşınızdaki kişiye güvendiğiniz için içiniz rahat birşey olmaz havasına girdiniz.

Peki ya sizin haberiniz olmadan güvendiğiniz kişi size nasıl bir tuzak kurdu farkındamısın?

1 Kural Güven Sağla

SM uygulayan kişimiz size güvenini sağladı ve sizde onun istediğini yapmış bulundunuz. Şimdi farzedelim ki bir Sosyal medya sitesine girmenizi söyledi ve sizde girdiniz. Hesabınızda herhangi değişiklik yok herşey yolunda. Ama hesabımız artık 2 bir kişi tarafından izleniyor. Nedeni ise sizin güvendiğiniz kişinin site attığı bir sahte script sitesine girmiş olmanızdı.

Velhasıl Kelam, En yakınınızda olsa bazen güvenmemek en iyisi. özellikle sosyal medyada tanıştığınız kişi ve kişilerin atacağı linkleri, uygulamaları iyice kontrol ediniz. yoksa yarın öbürgün hem sosyal hesaplarınız hemde banka hesaplarınızda değişiklik olabilir. Kendinize iyi Bakın Sağlıcakla.

Türk Hack Team’da açmış olduğum “Sosyal Mühendislik Bulmacısı” Konusu için TIKLAYINIZ.

Yazar

Uğurcan AKSOY

Merhbalar, umarım Sitemde Mutlusundur...

BİZİ TAKİP ET

HOŞGELDİNİZ ŞUAN KURULUM AŞAMASINDAYIZ...
EKSİKLERİMİZ, İSTEKLERİNİZ İÇİN LÜTFEN İLETİŞİM ADRESLERİNİ KULLANIN. TEŞEKKÜRLER

X